Obraty na místě - zkouška ZZODnes se podíváme čistě na povelovou techniku – vhodnému způsobu nácviku budu věnovat díl příští.

Pro cvik ovladatelnost je slovní povel „K noze“ (pro upoutání pozornosti psa můžete nejprve vyslovit jeho jméno a pak teprve velet „K noze!“), posunkem je tlesknutí levé ruky o stehno.
Toto Vám povolují naše zkušební řády. Pokud ale mohu dobře radit – posunek nepoužívejte! Jednak je povolen jen na nižších zkouškách, za další na zkouškách IPO a SchH/VPG něco takového povoleno není vůbec. A psovodi pak mají obrovský problém, chtějí-li např. složit zkoušku BH, aby plácání do stehna odbourali.
Za hlavní důvod bych ale považovala potřebu při tréninku používat obě ruce – jak na manipulaci s vodítkem, tak na případnou dopomoc psovi či na práci s odměnami. Tam všude Vám urputná snaha plácat se do nohy bude jen a jen překážet a bude vytvářet zbytečné a nevhodné prodlevy při provádění cviku a následných opravách či odměňování psa.

Obraty na místě - zkouška ZZOOvšem na druhou stranu – nebojte se nechat si tento posunek v záloze na zkoušku nebo na závody (dle našich ZŘ), když cítíte, že jde do tuhého. Ano, je pravda, že tleskání do stehna nepůsobí nijak elegantně a na celkovém dojmu z cvičící dvojice to moc nepřidá, ale je lépe tlesknutím psovi pomoci a cvik tak splnit, než za každou cenu neudělat jediný pohyb navíc a ztrácet tak zbytečně body. (Toto bilancování, jak dalece na akci psovi pomoci a čím už se nadělá víc škody, než užitku, patří k dovednostem zkušeného psovoda a je třeba se to naučit.)

 

 

Povelová technika našich ZŘ

Ovladatrelnost psa na vodítkuPovel „K noze“ vyslovujeme při vykročení, změně rytmu chůze (pomalý krok, klus), obratech (za pohybu i na místě) a při  zastavení. Povel by měl přijít těsně před tím, než výše popsané situace nastanou – dáváte psovi signál, že po něm budete něco chtít. Bohužel, velmi častou chybou je, že psovod se dá do pohybu (provede obrat, zastaví atd.) a zároveň s tím nebo dokonce i s malý zpožděním teprve velí. Zkuste si vzít příklad ze zodpovědného řidiče – ten také vždy dává signál o tom, že bude odbočovat předem, nikoli až v zatáčce nebo dokonce za ní 🙂
Nedodržení těchto pravidel vede na silnici k nehodám, při výcviku ke zmatenosti psa, který nemá na základě naší špatné metodiky šanci pochopit, co to po něm chceme a naprosto logicky pak dělá chyby (ze kterých jsme rozladěni, pes je frustrován naší špatnou náladou a začarovaný kruh je na světě).

Vodítko je našimi ZŘ vyžadováno držet v pravé ruce – samozřejmě prověšené.

Povelová technika na IPO a SchH/VPG

Povel „K noze“ je povoleno vyslovit pouze při vykročení a změně rytmu chůze (klus, pomalý krok). Při zastavení a změně směru (obraty, průchod skupinou osob) povel povolen žádný není – pes se musí automaticky sám posadit nebo se držet naší levé nohy. Samozřejmě, jak jsem naznačila již výše, tyto řády nepovolují ani posunky ba ani oslovování psa jménem – to vše je bráno jako povel navíc s patřičnou bodovou ztrátou.

Vodítko je vyžadováno držet v ruce levé, opět prověšené (týká se pouze zkoušek BH a IPO-V – na ostatních je již pouze ovladatelnost bez vodítka)